Ενδοσχολική βία: μορφές και σημάδια

Μορφές ενδοσχολικής βίας

original_bullying1Η ενδοσχολική βία μπορεί να πάρει διάφορες μορφές:

• απειλή τραυματισμού ή φυσικός τραυματισμός κάποιου 다운로드. Εκδηλώνεται με χειρονομίες, σπρωξίματα, ξυλοδαρμούς.
    συστηματική χρησιμοποίηση υβριστικών εκφράσεων, φραστικών επιθέσεων, προσβολών και απειλών, ειρωνείας, χρήση παρατσουκλιών 다운로드.
  • εκβιασμοί για απόσπαση χρημάτων ή προσωπικών αντικειμένων.
    προσπάθεια για κοινωνική απομόνωση, για άσκηση επιρροής στην ομάδα των συνομηλίκων ώστε να αισθανθούν αντιπάθεια για κάποιο συγκεκριμένο συμμαθητή τους 다운로드.
  • αποστολή απειλητικού ή υβριστικού υλικού μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, των υπηρεσιών MMS και SMS που παρέχουν τα κινητά τηλέφωνα και των διαδικτυακών τόπων κοινωνικής δικτύωσης, χρήση ή παραποίηση των προσωπικών δεδομένων κάποιου ατόμου 어쩌다 발견한 하루 7회 다운로드.
  • διάδοση αρνητικών σχολίων εξαιτίας της καταγωγής, της κοινωνικής τάξης, της οικονομικής κατάστασης, της διαφορετικότητας ms sql server 2008.
  • σεξουαλική παρενόχληση και κακοποίηση με ανήθικες χειρονομίες, ανεπιθύμητο άγγιγμα, μέχρι και σοβαρές σεξουαλικές επιθέσεις 다운로드.

Επιπτώσεις της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού στα παιδιά

Οι συνέπειες της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού στα παιδιά είναι σοβαρές και καθοριστικές για την ψυχοκοινωνική τους ανάπτυξη και εξέλιξη.
Τα παιδιά που γίνονται θύματα εκφοβισμού και βίας είναι δυνατόν να νοιώσουν έντονο άγχος και αισθήματα ανασφάλειας, να έχουν φοβίες, να παρουσιάσουν σχολική άρνηση, να απουσιάζουν συχνά από το σχολείο, να οδηγηθούν σε σχολική αποτυχία, να εμφανίσουν μαθησιακές δυσκολίες, ψυχοσωματικά προβλήματα όπως πονοκέφαλους, πόνους στην κοιλιά, διαταραχές ύπνου, καθώς και κατάθλιψη.
Τα παιδιά θύτες, δηλαδή αυτά που ασκούν τη βία και τον εκφοβισμό, αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο να απομακρυνθούν από το σχολείο, να διακόψουν τη σχολική φοίτηση, να εμφανίσουν τάσεις φυγής από το σπίτι και να εξελιχθούν σε ενήλικες με αντικοινωνική και παραβατική συμπεριφορά.

Πώς φαίνεται ότι ένα παιδί έχει γίνει θύμα ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού;

Σε αυτή την περίπτωση το παιδί μπορεί να κάνει ή να παρουσιάζει κάτι από τα εξής:

• μειωμένη διάθεσή του ή άρνησή του να πάει στο σχολείο με πρόσχημα κάποια αδιαθεσία
  • απροσδόκητη μαθησιακή του πτώση που αποτυπώνεται με βαθμούς που πέφτουν,
  • περνά το χρόνο του στα διαλείμματα κοντά στους εκπαιδευτικούς και τα γραφεία,
  • καθυστερεί να πάει στο σχολείο ή αργεί να επιστρέψει στο σπίτι,
  • τα ρούχα του είναι συχνά σκισμένα και κατεστραμμένα,
  • έχει σημάδια και μελανιές στο σώμα ή άλλες ενδείξεις επίθεσης και αποφεύγει να εξηγήσει πώς συνέβησαν,
  • χάνει συχνά τα πράγματά του,
  • ζητάει συχνά χρήματα από τους γονείς του γιατί χάνει αυτά που του δίνουν,
  • υπάρχουν ξαφνικές αλλαγές στη διάθεσή του που επιμένουν,
  • παραπονιέται για ψυχοσωματικά προβλήματα,
  • γίνεται επιθετικό ή υπερβολικά ανήσυχο
  • εκφοβίζει ή θυματοποιεί άλλα παιδιά ή τα αδέλφια του
  • αρνείται να συμμετέχει σε σχολικές εκδηλώσεις και δραστηριότητες
  • σχεδόν καθημερινά πηγαίνει από διαφορετικό δρόμο στο σχολείο
  • έχει εφιάλτες
  • απειλεί να αυτοκτονήσει.

Πηγές: “Εταιρεία Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου” και “Δίκτυο κατά της βίας στο σχολείο

Συνέχεια στο: “Ενδοσχολική βία: πρόληψη και αντιμετώπιση